0

20 سریال برای یادگیری زبان انگلیسی – جذاب و دیدنی

تاپ زبان: وقتی صحبت از آموزش زبان می‌شود، بلافاصله یاد کلاس‌های زبان و کتاب‌های آموزشی می‌افتیم. البته کلاس‌ها و کتاب‌های آموزشی برای یادگیری زبان بسیار مفید است؛ ولی کافی نیست. یادگیری زبانی جدید دریچه‌ای به دنیایی تازه‌ به روی ما می‌گشاید؛ دنیایی که صرفا با چند کتاب و کلاس درس نمی‌توانیم کاملا با آن آشنا شویم. آموزش زبان انگلیسی با فیلم و سریال، با موضوع‌ها و در ژانرهای مختلف، دایره واژگان ما را گسترش می‌دهد و در تقویت مهارت شنیداری ما نقش بسیار مهمی دارد.

در ادامه، فهرستی از سریال‌هایی به زبان انگلیسی را ارائه می‌دهیم که تماشای آنها بسیار لذت‌بخش است و همگی جنبه‌های آموزشی نیز دارند. پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید تا شما را با بهترین سریال ها برای یادگیری زبان انگلیسی آشنا کنیم.

لیست مطالب این مقاله

تماشای سریال‌ها و برنامه‌ها به زبان انگلیسی چه فایده‌ای دارد؟

تماشای سریال‌ها به زبان انگلیسی دو مزیت مشخص و ویژه دارد:

  • سریال‌های تلویزیونی برای یادگیری گام‌به‌گام زبان انگلیسی ایده آل هستند: برای شروع می‌توانید سریال‌هایی با زیرنویس فارسی را تماشا کنید و پس از تماشای چند فصل از سریال، به‌سراغ زیرنویس انگلیسی بروید. پس از مدتی باید به مرحله‌ای برسید که بتوانید سریال را بدون هیچ زیرنویسی تماشا کنید. وقتی با تماشای سریال زبان انگلیسی را یاد می‌گیرید، زمان کافی دارید که به صدای شخصیت‌ها و لهجه آنها عادت کنید.
    در داستان سریال‌ها معمولا خیلی چیزها تکرار می‌شود و به‌تدریج از ماجرای سریال و اتفاق‌هایی که در آن رخ می‌دهد، شناخت بهتری پیدا می‌کنید؛
  • سریال‌ها جذاب هستند و معمولا وابستگی ایجاد می‌کنند: اگر سریال خوبی را انتخاب کنید که مطابق سلیقه‌تان باشد، دست‌کشیدن از تماشای آن برایتان سخت خواهد شد! به‌این‌ترتیب ساعت‌ها برنامه‌ای را به زبان انگلیسی تماشا می‌کنید، بدون اینکه اصلا متوجه شوید چقدر در یادگیری زبان پیشرفت کرده‌اید.

بهترین سریال ها برای یادگیری زبان انگلیسی: کمدی موقعیت یا سیت‌کام

برنامه‌های طنزی که به آنها کمدی موقعیت یا سیت‌کام می‌گویند (مانند سریال دوستان)، ساده‌ترین سریال‌ها برای زبان‌آموزان تازه‌کار است؛ چون:

  • قسمت‌های این سریال‌ها طولانی نیست. بنابراین با وجود مشکلاتی که ممکن است در درک آنها داشته باشید، بازهم می‌توانید تمرکز خود را حفظ کنید. همچنین کوتاه‌بودن قسمت‌ها موجب می‌شود که به‌آسانی بتوانید هر قسمت را بارها تماشا کنید؛
  • معمولا در این سریال‌ها شخصیت‌های زیادی وجود ندارد؛ ولی همین شخصیت‌های اندک گفت‌وگوهای زیادی دارند. بنابراین می‌توانید به صدا، لهجه انگلیسی و اصطلاحات عامیانه‌ای که هریک از این افراد استفاده می‌کنند، عادت کنید؛
  • واژگانی که شخصیت‌های سریال به کار می‌برند، از گفت‌وگوهای روزمره می‌آید. یادگیری واژگان رایج و روزمره بسیار مفیدتر از یادگیری اصطلاحات انگلیسی و واژگان تخصصی است.

۱. دوستان (Friends)؛ یکی از بهترین سریال ها برای یادگیری زبان انگلیسی

بهترین سریال ها برای یادگیری زبان انگلیسی - سریال دوستان یا فرندز
بهترین سریال ها برای یادگیری زبان انگلیسی – سریال دوستان یا فرندز

(محصول ایالات متحدۀ آمریکا، ۱۹۹۴ ـ‌ ۲۰۰۴، ۱۰ فصل، کمدی موقعیت)

سریال «دوستان» دربارۀ گروهی از نیویورکی‌ها در دهۀ سی زندگی‌شان است. این سریال در ده فصل پخش شده است و پر از شوخی و خنده است. با تماشای سریال دوستان به‌سرعت به شش شخصیت آن خو می‌گیرید؛ به‌طوری‌که وقتی آخرین قسمت فصل دهم را تماشا کنید، از تمام‌شدن سریال ناراحت می‌شوید.

از دیدگاه یادگیری زبان

این سریال تلویزیونی برای شروع عالی است؛ چون درک زبان انگلیسی آن سخت نیست. شخصیت‌ها از واژگانی استفاده می‌کنند که می‌توانید در موقعیت‌های واقعی و روزمره به کار ببرید. ابتدا می‌توانید با نسخه‌های دارای زیرنویس شروع کنید و وقتی در درک انگلیسی قوی‌تر شدید، نسخه‌های بدون زیرنویس را ببینید. تماشای این سریال مهارت‌های درک انگلیسی شما را بسیار بهبود می‌بخشد.

۲. آشنایی با مادر (How I Met Your Mother)

بهترین سریال ها برای یادگیری زبان انگلیسی - آشنایی با مادر
بهترین سریال ها برای یادگیری زبان انگلیسی – آشنایی با مادر

(محصول ایالات متحدۀ آمریکا، ۲۰۰۵ ـ ۲۰۱۳، ۶ فصل، کمدی موقعیت)

«آشنایی با مادر» یک سریال کمدی است که از بسیاری جهات شبیه سریال دوستان است؛ ولی نسخۀ مدرن‌تری است. این سریالِ بسیار موفق دربارۀ گروهی از دوستان است که در نیویورک زندگی می‌کنند. هنرپیشه‌ها واقعا به شخصیت و کاراکتر خود جان می‌بخشند. آنها همیشه در شکلی از موقعیت‌های دشوار گرفتار می‌شوند. آشنایی با مادر سریال جالبی است که در فهرست ما با فاصلۀ اندکی پس از سریال دوستان قرار می‌گیرد.

از دیدگاه یادگیری زبان

زبان انگلیسی به‌کاررفته در سریال آشنایی با مادر نیز، مانند سریال دوستان، چندان سخت نیست (گرچه در آن از اصطلاحات عامیانۀ بسیاری استفاده می‌شود). در این سریال، واژه‌های کاربردی فراوانی می‌آموزید که برای معاشرت و روابط اجتماعی بسیار مفید است. به‌علاوه، با تماشای این سریال مشتاق می‌شوید که آن را تا آخر تماشا کنید تا بفهمید شخصیت اصلی داستان چگونه با مادر فرزندانش آشنا شده است!

۳. دنیای مالکوم (Malcolm in the Middle)

بهترین سریال ها برای یادگیری زبان انگلیسی - دنیای مالکوم
بهترین سریال ها برای یادگیری زبان انگلیسی – دنیای مالکوم

(محصول ایالت متحدۀ آمریکا، ۲۰۰۰ ـ ۲۰۰۶، ۷ فصل، کمدی موقعیت)

این سریال کمدی درباره خانواده‌ای معمولی در آمریکا است. «دنیای مالکوم» سریالی بسیار احمقانه با شوخی‌های فراوان و ماجراهایی سرگرم‌کننده است. مالکوم بچۀ وسطی خانواده است که ضریب هوشی او در سطح نابغه‌ها است. مالکوم کمی عقدۀ خودبزرگ‌بینی دارد که معمولا او را به دردسر می‌اندازد. سایر شخصیت‌های اصلی داستان، مادر بیش‌ازحد سخت‌گیر، پدر ناپخته و بی‌خیال و چهار برادر مالکوم هستند که هرکدام نگرانی‌ها و ماجراهای خودشان را دارند.

آموزش گرامر انگلیسی مبحث اجزای جمله
پیشنهاد مطلب

از دیدگاه یادگیری زبان

دنیای مالکوم کمدی موقعیتی سطحی و خودمانی با ماجراهایی ساده است که کمدی بصری فراوانی دارد. این ویژگی‌ها دنیای مالکوم را به سریالی ایدئال برای زبان‌آموزان مبتدی تبدیل می‌کند؛ چون درک آن خیلی سخت نیست. مهم‌تر از آن، فیلم‌نامۀ خنده‌دار سریال شما را سرگرم می‌کند و موجب می‌شود علاقه‌مند شوید که به تماشای سریال ادامه دهید.

۴. سیمپسون‌ها (The Simpsons)؛ از جمله بهترین سریال ها برای یادگیری زبان انگلیسی

بهترین سریال ها برای یادگیری زبان انگلیسی - سیمپسون ها
بهترین سریال ها برای یادگیری زبان انگلیسی – سیمپسون ها

(محصول ایالات متحدۀ آمریکا، ۱۹۸۹ ـ اکنون، ۳۱ فصل، مجموعه‌تلویزیونی پویانمایی)

درواقع «سیمپسون‌ها» کمدی موقعیت نیست؛ بلکه مجموعه تلویزیونی پویانمایی (animated series) است (که به آن کارتون نیز گفته می‌شود). البته واژه‌های به‌کاررفته در این مجموعه به واژه‌های کارتون‌هایی که برای بچه‌ها ساخته می‌شود، هیچ شباهتی ندارد! این سریال نوعی هجو و طنز از جامعۀ آمریکا است که در تصورات خالق آن، مت گرینیگ (Matt Groening)، شکل گرفته است.

این سریال بسیار مشهور است و جوایز فراوانی دریافت کرده است. تولیدکنندگان سیمپسون‌ها از سال ۱۹۸۹ بیش از سی فصل موفق از آن را ساخته‌اند و این مجموعه دست‌کم به هجده زبان ترجمه شده است.

از دیدگاه یادگیری زبان

در گفت‌وگوهای سیمپسون‌ها شوخی‌های فرهنگی زیادی وجود دارد و شخصیت‌ها سریع صحبت می‌کنند که گاهی دنبال‌کردنِ آنها دشوار می‌شود و از آنها جا می‌مانید؛ ولی شنیدن واژه‌ها و اصطلاحات زندگی روزمره، به‌ویژه زبان عامیانۀ آمریکایی، در این سریال بسیار جالب است. تندحرف‌زدن شخصیت‌ها نیز چالش خوبی برای یادگیری زبان است!

۵. تئوری بیگ‌بنگ (The Big Bang Theory)

بهترین سریال ها برای یادگیری زبان انگلیسی - تئوری بیگ بنگ
بهترین سریال ها برای یادگیری زبان انگلیسی – تئوری بیگ بنگ

(محصول ایالات متحدۀ آمریکا، ۲۰۰۷ ـ ۲۰۱۹، ۱۲ فصل، کمدی)

«تئوری بیگ‌بنگ» سریالی مدرن و سرگرم کننده است. با تماشای ۲۷۹ قسمت این سریال در دوازده فصل با ساعت‌ها زبان انگلیسی مشغول خواهید شد. این سریال آمریکایی دربارۀ چهار دانشمند و همسایۀ آنها است که دختری زیبا و عاشق بازیگری است. شخصیت‌ها از دنیاهایی مخالف یکدیگر هستند؛ ولی درنهایت به‌خوبی باهم کنار می‌آیند و حتی عاشق هم می‌شوند. شخصیت‌های این سریال دوست‌داشتنی هستند و دنبال‌کردن ماجراهای روزانۀ آنها حتی به زبان انگلیسی نیز آسان است.

از دیدگاه یادگیری زبان

موضوع‌‌های این سریال جالب است. واژه‌های به‌کاررفته در آن بسیار قابل‌فهم و صحبت‌کردن شخصیت‌ها نیز واضح است. شخصیت‌ها کمی از اصطلاحات علمی استفاده می‌کنند؛ ولی انتظار ندارند که حتی بیننده‌های انگلیسی زبان هم بیشترِ این اصطلاحات را بفهمند. پس فکر نکنید که این اصطلاحات فقط برای شما دشوار است.

سعی نکنید تمام واژه‌های فنی و تخصصی‌ را که به هیچ کارتان نمی‌آید، یاد بگیرید. بطور کلی، سریال تئوری بیگ‌بنگ ازنظر زبان‌شناسی بسیار جالب است. به‌علاوه، قسمت‌های سریال کوتاه است و به‌راحتی می‌توانید چند قسمت را پشت ‌سرهم ببینید.

۶. اداره (The Office)؛ یکی از بهترین سریال ها برای یادگیری زبان انگلیسی

بهترین سریال ها برای یادگیری زبان انگلیسی - اداره
بهترین سریال ها برای یادگیری زبان انگلیسی – اداره

(محصول ایالات متحدۀ آمریکا، ۲۰۰۵ ـ ۲۰۱۳، ۹ فصل، مستند ساختگی)

این کمدی موقعیت آمریکایی از مجموعه تلویزیونی بریتانیایی‌ای با همین نام اقتباس شده است. در هر دو (بریتانیایی و آمریکایی) داستان یکی است: زندگی روزمرۀ کارمندان اداری در یک شرکت کاغذ (paper company). این کمدی موقعیت به‌صورت مستندی ساختگی یا مستندنما فیلم‌برداری شده است. عوامل تولید فیلم زندگی اداری در شرکت را ۲۴ساعته فیلم‌برداری می‌کنند و تمام کارکنان نیز می‌دانند که از آنها فیلم‌برداری می‌شود.

از دیدگاه یادگیری زبان

زبان انگلیسی به‌کاررفته در سریال «اداره» کاملا پایه‌ای و ساده است. ایدۀ پشت سریال نیز بسیار سرگرم کننده است. درنتیجه، به‌آسانی به تماشای آن معتاد می‌شوید و هر روز بدون اینکه متوجه باشید، زبان یاد می‌گیرید! با تماشای ۲۰۱ قسمت ۲۲ دقیقه‌ای سریال ساعت‌ها زبان می‌آموزید. همۀ این ویژگی‌ها سریال اداره را به یکی از بهترین سریال ها برای یادگیری زبان انگلیسی تبدیل کرده است!

۷. نمایش دهۀ ۷۰ (That 70’s Show)

بهترین سریال ها برای یادگیری زبان انگلیسی - نمایش دهه ۷۰
بهترین سریال ها برای یادگیری زبان انگلیسی – نمایش دهه ۷۰

(محصول ایالات متحدۀ آمریکا، ۱۹۹۸ ـ ۲۰۰۶، ۲۰۰ قسمت، کمدی)

این سریال دربارۀ ماجراها یا بهتر است بگوییم زندگی روزمرۀ گروهی از جوانان در دهۀ ۱۹۷۰ است. عشق، موادمخدر، دوستی و سال‌های دبیرستان همگی موضوع‌هایی است که در این سریال تلویزیونی آمریکایی سرگرم‌کننده و جذاب مطرح می‌شود. تمام کاراکترها شخصیت خاص خود را دارند و این موجب پویایی این سریال شده است.

از دیدگاه یادگیری زبان

در این سریال موضوع‌های مختلفی مطرح می‌شود. بنابراین می‌توانید واژگان انگلیسی خود را درزمینه‌های مختلف افزایش دهید. البته در این سریال واژگان روزمره را بیشتر می‌شنوید که قابل‌فهم و آسان است. بعضی از اصطلاحات عامیانۀ دهۀ ۱۹۷۰ را نیز می‌آموزید. بنابراین پیش از به‌کاربردن اصطلاحاتی که در این سریال یاد گرفته‌اید، بررسی کنید که قدیمی و مربوط به دهۀ ۱۹۷۰ نباشد! این سریال به‌خودی‌خود سریال اعتیادآوری نیست؛ ولی سریال جالبی است که تماشای آن آسان است.

بهترین سریال ها برای یادگیری زبان انگلیسی: سریال‌های تلویزیونی

علاوه بر سریال‌های کمدی، سریال‌ها و برنامه‌های دراماتیک‌تری نیز وجود دارد که با تماشای آنها می‌توانید زبان انگلیسی را یاد بگیرید. بعضی از این سریال‌ها، مانند فیلم‌های تجاری، تولیداتی بزرگ با بودجه‌هایی کلان است؛ ولی نویسندگان و تولیدکنندگان سریال‌ها می‌توانند داستان را در سطحی عمیق‌تر و دقیق‌تر پردازش کنند؛ چون سریال، در مقایسه با فیلم، در زمان طولانی‌تری پخش می‌شود.

۱. سریال گمشدگان (Lost)؛ ازجمله بهترین سریال ها برای یادگیری زبان انگلیسی

بهترین سریال ها برای یادگیری زبان انگلیسی - سریال گمشدگان یا لاست
بهترین سریال ها برای یادگیری زبان انگلیسی – سریال گمشدگان یا لاست

(محصول ایالات متحدۀ آمریکا، ۲۰۰۴ ـ ۲۰۱۰، ۶ فصل، ماجراجویی و علمی ـ تخیلی)

گروهی از بازماندگان سقوط هواپیمایی در جزیره‌ای دورافتاده و خالی از سکنه در اقیانوس آرام گرفتار می‌شوند. این گروه درحالی‌که منتظر کمک هستند، باید یاد بگیرند که چطور در این جزیره و در کنار یکدیگر زنده بمانند؛ ولی این جزیرۀ دورافتاده رازهایی نیز دارد. «گمشدگان» سریال بسیار جذابی است که خیلی خوب ساخته شده است.

داستان سریال دو بُعد دارد: در زمان حال شاهد آشکارشدن رازها در جزیره هستید و در فلاش‌بک‌های هر قسمت سریال، از گذشتۀ یکی از شخصیت‌ها آگاه می‌شوید. این سریال با داستان‌هایی که به‌شکل جالبی پشت‌سرهم اتفاق می‌افتد، شما را جذب خود می‌کند؛ به‌طوری‌که مشتاق می‌شوید قسمت‌های بعدی آن را تماشا کنید.

انگلیسی من خوب نیست! چطور تقویتش کنم؟
پیشنهاد مطلب

از دیدگاه یادگیری زبان

شخصیت‌های سریال گمشدگان لهجه‌های گوناگونی دارند که برای بهبود درک شنیداری انگلیسی بسیار عالی است؛ زیرا تفاوت‌های موجود در زبان انگلیسی شخصیت‌هایی جوان، پیر، آمریکایی، بریتانیایی، استرالیایی یا اسکاتلندی را می‌شنوید و از هم تشخیص می‌دهید. واژه‌های به‌کاررفته در سریال نیز گوناگون است؛ زیرا هر شخصیت شیوۀ خاص صحبت‌کردن خودش را دارد.

۲. فرار از زندان (Prison Break)؛ از بهترین سریال ها برای یادگیری زبان انگلیسی

بهترین سریال ها برای یادگیری زبان انگلیسی - فرار از زندان
بهترین سریال ها برای یادگیری زبان انگلیسی – فرار از زندان

(محصول ایالات متحدۀ آمریکا، ۲۰۰۵ ـ ۲۰۰۹، ۵ فصل، اکشن و دلهره‌آور)

لینکلن باروز (Lincoln Burrows) در قتل برادر معاون رئیس‌جمهور آمریکا مجرم شناخته شده و در بند محکومان به اعدام زندان فاکس‌ریور (Fox River) در انتظار اجرای حکم اعدام است؛ ولی مایکل اسکافیلد (Michael Scofield) عقیده دارد که برادرش،‌ لینکلن، قربانی توطئه‌ای شده و برای جرمی که مرتکب نشده، محکوم شده است.

او نقشه‌ای می‌کشد تا در همان زندانِ برادرش زندانی شود تا باهم فرار کنند. استعداد شخصیت اصلی داستان در معماری به او کمک می‌کند تا طرح درخشانی بریزد که یکی از بخش‌های جذاب سریال است. زوایای سیاسی و تعلیق (suspense) موجود در داستان نیز آن را جذاب می‌کند.

از دیدگاه یادگیری زبان

پس از تماشای پنج فصل این سریال بر واژگان مربوط به رفتار مجرمانه، زندگی در زندان و مهندسی تسلط پیدا خواهید کرد. ازآنجاکه داستان سریال در زندانی در آمریکا اتفاق می‌افتد، شخصیت‌ها اصطلاحات عامیانۀ فراوانی به کار می‌برند و زبان توهین‌آمیز و خشنی دارند.

۳. افسارگسیخته (Breaking Bad)

بهترین سریال ها برای یادگیری زبان انگلیسی - بریکینگ بد
بهترین سریال ها برای یادگیری زبان انگلیسی – بریکینگ بد

(محصول ایالات متحدۀ آمریکا، ۲۰۰۸ ـ‌ ۲۰۱۳، ۵ فصل، درام)

داستان با استاد شیمی درستکاری (والتر وایت، پنجاه‌ساله) شروع می‌شود که می‌فهمد مبتلا به بیماری سرطان است. او برای پرداخت هزینه‌های درمان خود و مراقبت از همسر باردار و پسر معلولش، با یکی از دانشجوهای سابق خود شروع به ساخت موادمخدر می‌کند.

این سریال تلویزیونی آمریکایی یکی از بهترین سریال های خارجی دنیا است. «افسارگسیخته» تعلیق و تصاویر زیبایی دارد و بازی بازیگران آن نیز عالی است. این سریال از سریال‌های بسیار خوب برای آموزش زبان انگلیسی است.

از دیدگاه یادگیری زبان

در این سریال نیز، مانند فرار از زندان، واژه‌هایی می‌آموزید که بیشتر دربارۀ جرم و موادمخدر است. جسی پینکمن (Jesse Pinkman)، همدست وایت، از اصطلاحات عامیانه زیادی استفاده می‌کند و خود وایت نسبتا معمولی صحبت می‌کند.

۴. آناتومی گری (Grey’s Anatomy)

بهترین سریال ها برای یادگیری زبان انگلیسی - آناتومی گری
بهترین سریال ها برای یادگیری زبان انگلیسی – آناتومی گری

(محصول ایالات متحدۀ آمریکا، ۲۰۰۵ ـ اکنون، ۱۶ فصل، درام پزشکی)

گرِی در عنوان سریال به مردیت گری (Meredith Grey)، جراحی در بیمارستانی خیالی در سیاتل، اشاره دارد. سریال دربارۀ داستان‌هایی از بیماران و پزشکان است. در طول سریال، به‌آرامی و به‌تدریج با همۀ افرادی که در بیمارستان کار می‌کنند و روابط آنها با یکدیگر آشنا می‌شوید. داستان «آناتومی گری» خوب نوشته شده است. اتفاق‌های سریال شامل مضامینی مانند دوستی، عشق، حسادت، زندگی و مرگ است.

از دیدگاه یادگیری زبان

بدیهی است در سریالی تلویزیونی مانند آناتومی گری اصطلاحات تخصصی پزشکی و علمی فراوانی وجود دارد؛ حتی انگلیسی‌زبانان نیز ممکن است بسیاری از این اصطلاحات تخصصی را ندانند. در این سریال علاوه بر واژگان و اصطلاحات تخصصی، اصطلاحات روزمرۀ فراوانی نیز وجود دارد.

۵. کالیفرنیکیشن (Californication)

بهترین سریال ها برای یادگیری زبان انگلیسی - کالیفرنیکیشن
بهترین سریال ها برای یادگیری زبان انگلیسی – کالیفرنیکیشن

(محصول ایالات متحدۀ آمریکا، ۲۰۰۷ ـ ۲۰۱۴، ۷ فصل، کمدی)

«کالیفرنیکیشن» دربارۀ فرازونشیب‌های وجودی در زندگی هنک مودی (Hank Moody)، نویسنده‌ای در نیویورک، است که در حال نوشتن کتابی نیهیلیستی یا هیچ‌انگاری است با نام «خدا از همۀ ما متنفر است». او مجبور می‌شود به لس‌آنجلس که از آن متنفر است، مهاجرت کند. مودی میان یک دوراهی مانده است: تلاش برای نجات شغلش و رابطه با همسر سابقش که هنوز عاشق اوست و مادر فرزندش است. دیوید دوکاونی (David Duchovny) نقش اصلی سریال را بازی می‌کند.

کالیفرنیکیشن در میان ماجراهای جنسی، الکل و نویسندگی به‌شکلی بسیار خنده‌دار و عجیب لذت‌گرایی یا هدونیسم (hedonism) و فلسفۀ هنجارشکنی را بررسی می‌کند. این سریال از صنعت رسانه در کالیفرنیا نیز شناختی به بیننده می‌دهد.

از دیدگاه یادگیری زبان

دشنام، اصطلاحات عامیانه و زبان به‌شدت غیرمستقیم و تلویحی از مؤلفه‌های اصلی این سریال است. در کالیفرنیکیشن زبان انگلیسی غیررسمی، ناپخته و «بسیار واقعی» را می‌شنوید و اگر هدفتان یادگیری بازی با کلمات و طنز در زبان انگلیسی باشد، تماشای این سریال بسیار مفید است.

۶. کدبانوهای وامانده (Desperate Housewives)

بهترین سریال ها برای یادگیری زبان انگلیسی - کدبانوهای وامانده
بهترین سریال ها برای یادگیری زبان انگلیسی – کدبانوهای وامانده

(محصول ایالات متحدۀ آمریکا، ۲۰۰۴ ـ ۲۰۱۲، ۸ فصل، کمدی ـ درام)
«سوزان»، «لِنِت»، «بری» و «گابریل» در خیابان خیالیِ ویستریا لین (Wisteria Lane) زندگی می‌کنند. آنها زنان آمریکایی معمولی و شیک حومۀ شهر هستند که با خانواده‌هایشان زندگی می‌کنند. آنها زندگی بسیار آرام و مرتبی دارند تااینکه متوجه می‌شوند دوستشان، مری آلیس (Mary Alice)، به‌دلایل نامعلومی خودکشی کرده است و کشف این حقیقت، زندگی آنها را زیرورو می‌کند. ژانر کمدی برای این سریال بسیار مناسب است؛ چون این زن‌ها سرشار از طنز و شوخ‌طبعی هستند؛ ولی مضمون اصلی سریال بسیار سیاه و تاریک است.

از دیدگاه یادگیری زبان

این سریال به‌شکلی بسیار کلیشه‌ای، ماجراهای خانواده‌هایی مدرن از طبقۀ متوسط را دنبال می‌کند. واژه‌های به‌کاررفته در سریال موضوع‌های مختلفی مانند عشق، دوستی، پول و تمایلات جنسی را دربرمی‌گیرد.

۷. مردان دیوانه (Mad Men)

بهترین سریال ها برای یادگیری زبان انگلیسی - مد من
بهترین سریال ها برای یادگیری زبان انگلیسی – مد من

(محصول ایالات متحدۀ آمریکا، ۲۰۰۷ ـ ۲۰۱۵، ۷ فصل، درام تاریخی)

سریال «مردان دیوانه» در دهۀ ۱۹۶۰ در نیویورک اتفاق می‌افتد و دربارۀ شرکت تبلیغاتی برجسته‌ای است. این سریال انگلیسی به این دلیل شناخته شده است که سبکی بصری دارد و تغییرات اجتماعی رخ‌داده در ایالات متحدۀ آمریکا در دهه‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ را نسبتا درست و واقع‌بینانه به تصویر کشیده است. این تغییرات اجتماعی در زندگی حرفه‌ای و شخصی شخصیت اصلی سریال، دون دراپر (Don Draper)، و چند کارمند دیگر شرکت به نمایش گذاشته می‌شود.

از دیدگاه یادگیری زبان

سریال مردان دیوانه برای زبان‌آموزان مبتدی چندان قابل‌فهم نیست؛ ولی شخصیت‌ها، به‌دلیل دورۀ زمانی که داستان در آن اتفاق می‌افتد، با تلفظ‌های بسیار واضحی صحبت می‌کنند. اگر درکی پایه‌ای و اساسی از زبان انگلیسی داشته باشید، تماشای این سریال کمک می‌کند مهارت های گفتاری و شنیداری خود را بهبود دهید. واژگان به‌کاررفته در این سریال مربوط به موضوع‌هایی همچون تبلیغات، خیانت و زندگی اداری است.

10 عبارت جالب در زبان انگلیسی بریتانیایی
پیشنهاد مطلب

۸. خانوادۀ سوپرانو (The Sopranos)

بهترین سریال ها برای یادگیری زبان انگلیسی - خانواده سوپرانو یا سوپرانوز
بهترین سریال ها برای یادگیری زبان انگلیسی – خانواده سوپرانو یا سوپرانوز

(محصول ایالات متحدۀ آمریکا، ۱۹۹۹ ـ ۲۰۰۷، ۶ فصل، درام)

«تونی سوپرانو» گانگستر و رئیس گروه جنایت‌کاران نیوجرسی است که برای درمان به روان‌پزشک مراجعه می‌کند. او دربارۀ اضطراب ها، درگیری‌های خانوادگی و زندگی مجرمانه‌اش با روان‌پزشک صحبت می‌کند. این سریال بهترین سریال دربارۀ مافیا است.

از دیدگاه یادگیری زبان

در این سریال واژه‌های رکیک و عامیانه بسیار است. واژه‌های فراوانی هم درزمینۀ جرائم سازمان‌یافته دارد. بازیگران نیز لهجۀ ایتالیایی-آمریکایی غلیظی دارند که عادت‌کردن به آن کمی زمان می‌برد؛ ولی با درنظرگرفتن تمام اینها، تماشای این سریال تلویزیونی کلاسیک آمریکایی آسان است؛ حتی اگر همۀ کلمات آن را نفهمید.

۹. فرینج (Fringe)

بهترین سریال ها برای یادگیری زبان انگلیسی - فرینج
بهترین سریال ها برای یادگیری زبان انگلیسی – فرینج

(محصول ایالات متحدۀ آمریکا، ۲۰۰۸ ـ‌ ۲۰۱۳، ۵ فصل، علمی ـ تخیلی)

بخش نیمه‌سری FBI با موارد علمی مرموزی مانند بیماری‌های نادر، دورنوردی و جهان‌های موازی سروکار دارد. سریال «فرینج» برای طرف‌داران ژانر علمی‌ ـ‌ تخیلی و کسانی مناسب است که می‌خواهند با تماشای سریال، زبان انگلیسی را بیاموزند و هم‌زمان سریالی جالب و سرگرم‌کننده را نیز تماشا کنند.

از دیدگاه یادگیری زبان

همۀ گفت‌وگوهای سریال فرینج قابل‌فهم نیست. این سریال برای آن دسته از طرف‌داران داستان‌های علمی‌ ـ تخیلی مناسب است که مهارت‌های پایه‌ای و اساسی انگلیسی را دارند. اگر موضوع سریال برایتان جالب نیست، سعی نکنید خودتان را مدتی طولانی درگیر آن کنید؛ چون در قسمت‌های بعدی هم جذاب‌تر نمی‌شود. ولی اگر به تماشای سریال ادامه دهید، واژه‌های بسیار زیادی خواهید آموخت.

۱۰. چگونه از مجازات قتل فرار کنیم (How to Get Away With Murder)

بهترین سریال ها برای یادگیری زبان انگلیسی - چگونه از مجازات قتل فرار کنیم
بهترین سریال ها برای یادگیری زبان انگلیسی – چگونه از مجازات قتل فرار کنیم

(محصول ایالات متحدۀ آمریکا، ۲۰۱۴ ـ اکنون، ۶ فصل، درام جنایی)

آنلیز کیتینگ (Annalise Keating) وکیل و استاد حقوقی مشهور و قدرتمندی است. هر سال آنلیز بعضی از بهترین دانشجویان خود را برای کمک در کارهایش استخدام می‌کند؛ ولی این سال دانشجویان او درگیر یک قتل می‌شوند. این سریال از برنامه‌های تلویزیونی بسیار اعتیادآور با تعلیق فراوان است. «چگونه از مجازات قتل فرار کنیم»، به‌ویژه به‌دلیل استفاده از فلاش‌بک‌های مکرر، خیلی خوب ساخته شده و بسیار هم جذاب است.

از دیدگاه یادگیری زبان

واژه‌های مربوط به قانون و عدالت چندان قابل‌فهم یا کاربردی نیست. اگر یادگیری زبان انگلیسی را تازه شروع کرده‌اید، ممکن است که دیالوگ‌ها برایتان پیچیده و دشوار باشد. پس این سریال برای کسانی مناسب است که در سطح متوسط تا پیشرفتۀ زبان انگلیسی قرار دارند.

۱۱. ناجورها (Misfits)

بهترین سریال ها برای یادگیری زبان انگلیسی - ناجورها
بهترین سریال ها برای یادگیری زبان انگلیسی – ناجورها

(محصول انگلستان، ۲۰۰۹ ـ ۲۰۱۳، ۵ فصل، کمدی سیاه، علمی‌ ـ‌ تخیلی)

چطور است که برای تنوع، سریال بریتانیایی تماشا کنید؟ با این کار، گوش شما با لهجۀ بریتانیایی نیز آشنا می‌شود. در سریال «ناجورها»، پنج جوان به انجام‌دادن خدمات اجتماعی محکوم می‌شوند. در اولین روز، صاعقه‌ای به آنها برخورد می‌کند و موجب می‌شود قدرت‌های شگفت‌انگیزی به دست بیاورند! احتمالا می‌توانید حدس بزنید که بعد از آن چه اتفاقی می‌افتد!

از دیدگاه یادگیری زبان

نکتۀ اصلی این است که ناجورها سریالی بریتانیایی است و بعضی از کلمات و تلفظ‌های آن با انگلیسی آمریکایی متفاوت است. بنابراین تماشای این سریال برای تمرین‌دادن گوش و عادت‌کردن به لهجۀ دیگری از زبان انگلیسی عالی است.

۱۲. داستان ترسناک آمریکایی (American Horror Story)

بهترین سریال ها برای یادگیری زبان انگلیسی - داستان ترسناک آمریکایی
بهترین سریال ها برای یادگیری زبان انگلیسی – داستان ترسناک آمریکایی

(محصول ایالات متحدۀ آمریکا، ۲۰۱۱ ـ اکنون، ۹ فصل، فانتزی ـ وحشت)

«داستان ترسناک آمریکایی» سریالی تلویزیونی است با عناصری از وحشت و خیال. هر فصل این سریال موضوع و داستانی مجزا دارد که موجب شده با سایر سریال‌ها متفاوت باشد. تیمارستان، نمایش عجایب و فرقه بعضی از فصل‌های این سریال است. داستان ترسناک آمریکایی خیلی خوب ساخته شده است و فیلم‌پردازی باکیفیتی دارد. این سریال واقعا ترسناک است و برای طرف‌داران سریال‌ها و فیلم های ترسناک عالی است.

از دیدگاه یادگیری زبان

بیشتر شخصیت‌های سریال از فصلی به فصل دیگر تغییر می‌کنند و شخصیت‌های جدید یعنی لهجه‌های جدیدی نیز وجود دارند که باید با آنها آشنا شوید و این احتمالا بسیار جالب است. نوع زبان نیز، بسته به موضوع و داستان هر فصل، از فصلی به فصل دیگر تغییر می‌کند؛ ولی همیشه به‌شکلی مربوط به ژانر وحشت است. گفت‌وگوها نسبتا قابل‌فهم است. این سریال برای افرادی با سطح زبان متوسط مناسب است. برای تماشای آن باید درکی پایه‌ای و اساسی از زبان انگلیسی داشته باشید.

۱۳. اوزارک (Ozark)

بهترین سریال ها برای یادگیری زبان انگلیسی - اوزارک
بهترین سریال ها برای یادگیری زبان انگلیسی – اوزارک

(محصول ایالات متحدۀ آمریکا، ۲۰۱۷‌ ـ‌ اکنون، ۳ فصل، درام ـ مهیج)

«اوزارک» یکی از سریال‌های نت‌فلیکس است که اولین‌بار در تابستان ۲۰۱۷ پخش شد. این سریال سه فصل دارد و به‌شدت اعتیادآور است. «مارتی»، مشاور مالی در شیکاگو، برای قاچاقچی موادمخدری پولشویی می‌کند؛ ولی وقتی شریکش به او خیانت می‌کند، مجبور می‌شود به‌سرعت خانواده‌اش را به کوه‌های اوزارک ببرد. او در آنجا باید ۵۰۰میلیون دلار پول‌شویی کند؛ ولی این کار ساده‌ای نیست، ‌به‌خصوص وقتی متوجه می‌شود که باید با قاچاقچی‌های موادمخدرِ محلی مقابله کند.

از دیدگاه یادگیری زبان

موادمخدر، پول‌شویی، امور مالی و تقلب موضوع‌هایی نیست که در زندگی روزمره درباره‌شان حرف بزنید؛ ولی گذشته از آن، انگلیسی آمریکایی استفاده‌شده در این سریال واضح و قابل‌فهم است. مدت‌زمان قسمت‌های سریال اوزارک از ۵۰ دقیقه تا یک ساعت متغیر است. بنابراین اگر در یادگیری زبان کاملا تازه‌کار هستید، بهتر است سریال دیگری را برای شروع انتخاب کنید.

در فهرست بالا، تعدادی از سریال‌های تلویزیونی پربیننده و محبوب‌ جهان را به شما معرفی کردیم. اگر تجربه‌ای در یادگیری زبان با استفاده از فیلم و سریال دارید یا سریال مناسبی سراغ دارید که در این فهرست اشاره‌ای به آن نکرده‌ایم، خوش‌حال می‌شویم در بخش نظرات، آن را با ما و دوستان دیگر در میان بگذارید.

منبع: mosalingua، مجله چطور
نویسنده: فاطمه زنگنه

لطفا امتیاز دهید
ارسال دیدگاه