0

آموزش زبان انگلیسی با فیلم و سریال – راهنمای کامل

آموزش زبان انگلیسی با فیلم و سریال - راهنمای کامل تاپ زبان

تاپ زبان: تماشای فیلم به خودی خود کاری سرگرم کننده است و خیلی از افراد حتی آن را به یک عادت در زندگی روزمره‌شان تبدیل کرده‌اند و به نحوی می توان گفت به دیدن فیلم اعتیاد دارند. آیا تابحال به این موضوع فکر کردید که می توانيد با تماشای فیلم انگلیسی یاد بگیرید. در این مقاله از بلاگ تاپ زبان یک راهنمای کامل برای آموزش زبان انگلیسی با فیلم و سریال برای شما آماده کردیم که چگونه می توانید با تماشای فیلم و سریال انگلیسی یاد بگیرید.

این روش از بهترین راه های آموزش زبان انگلیسی در خانه است که اگر بخوبی از آن استفاده کنید می توانید نتایج خیلی خوبی از آن بگیرید. پس کمربندها را محکم ببندید و تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

چگونه فیلم‌ها می توانند انگلیسی شما را تقویت کنند؟

یادگیری زبان انگلیسی با فیلم - تاپ زبان
یادگیری زبان انگلیسی با فیلم – تاپ زبان

برنامه‌های تلویزیونی و فیلم‌ها نه تنها شما را سرگرم می‌کنند، بلکه می‌توانند به تقویت مهارت‌های انگلیسی شما کمک کنند. می پرسید چگونه؟

1. واژگان Vocabulary

وقتی یک سریال تلویزیونی را تماشا می کنید، لغات، عبارات و اصطلاحات جدیدی را یاد می گیرید که معمولا در مکالمات انگلیسی استفاده می شوند. مثالی از اصطلاحات، اصطلاح “put yourself in someone’s shoes” «خودت را به جای دیگران بگذار» است، به این معنی که سعی کنید به یک موقعیت از دیدگاه شخص دیگری نگاه کنید، گویی شما آن شخص هستید. برخلاف کتاب‌ها که برخی افراد آن را خسته‌ کننده می‌دانند، برنامه‌های تلویزیونی حاوی تصویر و صدا هستند. بنابراین آنها برای اکثر افراد جذاب‌تر هستند.

2. تقویت مهارت شنیداری Listening Comprehension

برای اکثر زبان آموزان، درک دیالوگ های فیلم بسیار سخت است. به همین دلیل است که فیلم‌ها برای تمرین گوش دادن یا همان لیسنینگ، به ویژه برای زبان آموزان متوسط ​​و پیشرفته عالی هستند. این نکته را در نظر داشته باشید اگر فقط به مکالمات آسان گوش کنید، گوش دادن شما چندان بهبود نمی یابد. مثل این است که وزنه های بسیار سبک بردارید و انتظار داشته باشید عضلاتتان بزرگ شوند. این اتفاق هیچوقت رخ نخواهد داد.

یک راه مؤثرتر برای بهبود مهارت‌های شنیداری گوش دادن به چیزهای دشوار مانند فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی است. با تماشای برنامه های مختلف، با لهجه های استاندارد و منطقه ای زبان انگلیسی مواجه خواهید شد. با تمرین کافی، با تمام لهجه‌های رایج انگلیسی آشنا می‌شوید و بهتر می‌توانید آنچه را که افراد بومی در زندگی واقعی می‌گویند، درک کنید.

4. مهارت های اجتماعی

برنامه های تلویزیونی حاوی تعداد زیادی تعامل انسانی است. بنابراین شما مهارت های اجتماعی کلامی مفیدی مانند:

 • روش های مختلف برای احوالپرسی
 • نحوه درخواست مودبانه
 • چگونه سوال بپرسیم
 • نحوه سفارش غذا
 • نحوه گرفتن تاکسی
 • نحوه رزرو هتل
 • نحوه مراجعه به پزشک
 • نحوه مواجهه با پلیس
 • نحوه درخواست کمک

البته، فیلم ها 100 درصد واقع گرایانه نیستند و برخی از تعاملات اغراق آمیز هستند. اما آنها همچنان واقعیت را منعکس می کنند و هنوز هم می توانید چیزهای زیادی از آنها یاد بگیرید.

4 روش برای آموزش زبان انگلیسی با فیلم و سریال

4 روش برای آموزش زبان انگلیسی با فیلم و سریال
4 روش برای آموزش زبان انگلیسی با فیلم و سریال

برای بهبود این مهارت ها می توانید از فیلم ها و سریال های تلویزیونی استفاده کنید:

 • واژگان
 • درک مطلب
 • درک شنیداری
 • مهارت مکالمه

در ادامه درمورد نحوه تقویت هرکدام از اینها با تماشای فیلم و سریال انگلیسی صحبت خواهیم کرد.

روش شماره 1: سریال های تلویزیونی را با زیرنویس به زبان مادری خود تماشا کنید.

این روش احتمالا لذت بخش ترین روش است. خواندن زیرنویس به زبان خودتان درک فیلم را آسان می کند. اما این کم کارآمدترین راه برای یادگیری زبان انگلیسی با برنامه های تلویزیونی است، زیرا زیرنویس ها به زبان انگلیسی نیستند و کلمات واقعی انگلیسی را که بازیگران می گویند را نمی دانید. این روش را فقط به مبتدیان توصیه می کنیم و فقط در صورتیکه این روش را با روش بعدی ترکیب کنند.

روش شماره 2: تماشای فیلم با زیرنویس انگلیسی

با این روش شما دقیقا کلمه ای را که بازیگران فیلم می گویند، متوجه خواهید شد این یک راه خوب برای یادگیری واژگان انگلیسی است. اما اگر مهارت های درک انگلیسی شما ضعیف باشد، این رویکرد می تواند چالش برانگیز باشد. (خواندن سریع زیرنویس‌ها در یک صحنه که بازیگران سریع صحبت می کنند، آسان نیست.) بنابراین اگر با زیرنویس انگلیسی مشکل دارید، می‌توانید ابتدا فیلم را با زیرنویس فارسی تماشا کنید (برای فهم داستان کلی)، سپس دوباره آن را با زیرنویس انگلیسی تماشا کنید تا واژگان را یاد بگیرید.

روش شماره 3: تماشای فیلم بدون زیرنویس

اگر می خواهید مهارت شنیداری انگلیسی خود را بهبود ببخشید، این بهترین روش است. توجه داشته باشید، مشکل روش‌های قبلی این است که در بهبود مهارت‌های شنیداری شما مؤثر نیستند. چرا؟ زیرا وقتی فیلمی را با زیرنویس تماشا می کنید، توجه شما به زیرنویس است نه مکالمات فیلم. بنابراین شما در حال تمرین مهارت های خواندن خود هستید، نه مهارت های شنیداری. اما اگر زیرنویس را غیرفعال کنید، اتفاق جالبی می افتد. حالا دیگر چیزی برای خواندن نمانده! انتخابی ندارید جز توجه به گفته های بازیگران فیلم.

این روش را می توان به دو بخش جداگانه تقسیم کرد:

روش 3.1 ابتدا فیلم را با زیرنویس ببینید

۳ اشتباه رایج در تماشای فیلم به انگلیسی برای تقویت زبان
پیشنهاد مطلب

ابتدا فیلم یا سریال را با زیرنویس انگلیسی تماشا کنید تا جزئیات داستان را بدانید، سپس دوباره آن را بدون زیرنویس تماشا کنید. مشاهده اول واژگان و درک مطلب شما را بهبود می بخشد، در حالیکه مشاهده دوم مهارت های شنیداری شما را هدف قرار می دهد.

روش 3.2 ابتدا فیلم را بدون زیرنویس تماشا کنيد

این روش دقیقا برعکس روش قبلی است. در اینجا اول فیلم را به زبان اصلی و بدون زیرنویس تماشا کنید و روی درک مکالمات توجه کنید. سپس یکبار فیلم را با زیرنویس انگلیسی تماشا کنید تا لغات و جملات را متوجه شوید. اگر حین تماشا مکالمات را بخوبی درک نمی کنید زیرنویس را روشن کنید و سپس زیرنویس را بردارید.

توجه داشته در دو روش بالا که توضیح داده شد از منظور از زیرنویس، زیرنویس انگلیسی است نه فارسی.

روش 3.2 موثرترین راه برای بهبود مهارت های شنیداری انگلیسی است.

اولین باری که هر صحنه را تماشا می کنید، هیچ زیرنویسی وجود ندارد و هیچ اطلاعات قبلی در مورد آن صحنه ندارید. بنابراین شما باید تنها به مهارت های شنیداری خود تکیه کنید تا بفهمید چه اتفاقی در حال رخ دادن است. هیچ چیزی مانند این روش نمی تواند مهارت لیسنینگ شما را تقویت کند.

اما مشکل این رویکرد این است که شما نمی توانید یک فیلم یا قسمت کامل را یکجا تماشا کنید. باید برخی از صحنه ها را با زیرنویس روشن به عقب برگردانید و دوباره تماشا کنید. بنابراین اگر نمی خواهید این کار را انجام دهید، به جای آن از روش 3.1 استفاده کنید.

روش شماره 4 برای آموزش زبان انگلیسی با فیلم: از بازیگران تقلید کنید

از بازیگران تقلید کنید - راهنمای آموزش زبان انگلیسی با فیلم
از بازیگران تقلید کنید – راهنمای آموزش زبان انگلیسی با فیلم

برخلاف روش های قبلی، این روش مهارت مکالمه انگلیسی شما را هدف قرار می دهد. اصولا با کپی برداری یا همان تقلید از بازیگران، انگلیسی صحبت کردن را یاد می گیرید. وقتی بازیگری صحبت می کند، ویدیو را متوقف کنید و آنچه می شنوید تکرار کنید. سعی کنید جمله را دقیقاً به همان شکل و با همان تلفظ بگویید. حتی می توانید زبان بدن و حالات چهره را او را نیز تقلید کنید.

نکاتی مهم برای آموزش زبان انگلیسی با فیلم

در ادامه چند نکته مهم برای یادگیری هر چه بهتر انگلیسی با استفاده از فیلم و سریال ذکر خواهیم کرد که دانستن آنها خالی از لطف نیست.

لغات و عبارات جدید را بنویسید

بعد از اینکه یکبار فیلم را با روش های بالا تماشا کردید، این دفعه باید فیلم را به قصد مطالعه تماشا کنید. این بار تنها قسمت اول را، آن هم با زیرنویس زبان اصلی، ببینید. هر لغت یا عبارتی که معنایش را نمی‌دانید یادداشت کنید. به لغات یا عباراتی که در فیلم بیشتر به آنها توجه یا مرتب تکرار می‌شود بیشتر دقت کنید.

از آنجا که فیلم، زیرنویس زبان اصلی دارد، به راحتی می‌توانید فیلم را متوقف کنید و لغات و عبارات جدید را بنویسید و معنای آنها را در دیکشنری بیابید. هدف این است که در هر قسمت حدود ۲۰ لغت و ۱۰ عبارت جدید بیابید. اگر واژه‌ها و عبارات ناآشنای بیشتری بیان شدند، ناامید نشوید، آنهایی را انتخاب کنید که به نظرتان برجسته‌تر هستند.

هر چند بار که بخواهید می‌توانید به عقب برگردید و این مرحله را تکرار کنید تا واژه‌های بیشتری بیاموزید. همین که واژه‌ها را انتخاب کردید، از آنها فلش کارت تهیه کنید و به روش لایتنر هر روز مرورشان کنید.

ببینید چه چیزهایی را به یاد می‌آورید

پس از اینکه چند بار یک بخش از فیلم را تماشا کردید. دفعه‌ی بعد زیرنویس را بردارید و ببینید بدون زیرنویس چقدر مکالمات را متوجه می‌شوید. لازم نیست حتما همه‌ی صحبت‌ها را متوجه بشوید، اما باید درکی کلی از شنیدن و دیدن فیلم داشته باشید.

در این مرحله قسمت مورد نظر را با توجه به تعداد کاراکترها و حجم دیالوگ‌ها بین پنج تا ده بار تماشا کنید. پس از گذشت یک یا دو ساعت باید به درک خوبی از آن بخش برسید.

برای اینکه تمرکز بیشتری روی مطالعه داشته باشید، خودتان را در نقش یکی از کاراکترها مجسم کنید و هر گاه سؤالی از او پرسیده شد، فیلم را متوقف و سعی کنید به جای او پاسخ بدهید، سپس پاسخش را بشنوید و خودتان را بسنجید. با یادداشت دیالوگ اصلی اشتباه‌تان را اصلاح کنید.

نتیجه گیری

آموزش انگلیسی با فیلم - نتیجه گیری
آموزش انگلیسی با فیلم – نتیجه گیری

در این مقاله ابتدا در مورد چگونگی آموزش زبان انگلیسی با فیلم و سریال صحبت کردیم و دیدیم که این کار کدام بخش های زبان را تقویت می کند. سپس راهکارهایی برای بهره گیری هر چه بیشتر از این روش در راه یادگیری زبان مطالبی را تقدیم کردیم. امیدواریم از این به بعد خیلی جدی از این روش برای بهبود مهارت های زبان استفاده کنید. اگر سوالی هم در این رابطه دارید حتما در قسمت نظرات با ما در ارتباط باشید.

در مقاله بعدی حتما یک لیست از بهترین فیلم ها و سریال ها برای آموزش زبان انگلیسی با فیلم برایتان آماده و منتشر خواهیم کرد. قبلا هم یک لیست از بهترین سریال های آموزشی زبان را در بلاگ تاپ زبان منتشر کردیم.

5/5 - (1 امتیاز)
ارسال دیدگاه