0

بهترین مدرک زبان برای مصاحبه دکتری کدام است؟

بهترین مدرک زبان برای مصاحبه دکتری کدام است؟

چند سالی است که داشتن مدرک آزمون زبان برای شرکت در مصاحبه دکتری یک امتیاز مثبت محسوب می شود و داوطلبانی که قبل از شرکت در مصاحبه این مدرک را کسب می کنند با امید بیشتری به دانشگاه قبول شده مراجعه کنند. در این مقاله از وبسایت تاپ زبان می خواهیم شما را تمام آزمون‌های زبان دکتری که در ایران برگزار می شود و مدرک آنها برای دانشگاه مورد پذیرش است آشنا کنیم.

لیست آزمون‌های زبان مورد پذیرش دانشگاه‌ها

باید این نکته را بدانید که دانشگاه ها هر مدرکی را بعنوان مدرک زبان انگلیسی قبول نمی کنند و تنها چند آزمون خاص مورد پذیرش هستند که لیست آنها را در زیر آورده‌ایم:

  • آزمون تافل (TOEFL)
  • تولیمو (TOLIMO) سازمان سنجش
  • آیلتس (IELTS‏)
  • MSRT برای دانشجویان وزارت علوم
  • MHLE برای دانشجویان وزارت بهداشت
  • UTEPT دانشگاه تهران و چند دانشگاه دیگر
  • EPT دانشگاه آزاد

جزو آزمون های معتبر از نگاه دانشگاه‌ها به شمار می رود و داوطلبان باید کارنامه قبولی خود را در هر یک از این آزمون ها هنگام مصاحبه علمی ارائه دهند؛ در ادامه نگاهی داریم به معرفی این آزمون ها و اینکه کدام آزمون زبان برای مصاحبه دکتری بهتر است.

MSRT آزمونی با بالاترین سطح اعتبار

اگر بخواهیم آزمون های زبان انگلیسی را براساس درجه اعتبار آنها معرفی کنیم، باید بگوییم آزمون زبان MSRT در رده اول آزمون های زبان انگلیسی از لحاظ معتبر بودن قرار دارد.

این آزمون که پیش‌تر با نام MCHE شناخته می شد، در ٣ بخش شنیداری، گرامر یا دستور زبان انگلیسی و ریدینگ یا درک مطلب است و آزمون آن نیز هر ۵ هفته یکبار برگزار می شود و دانشجویی که می خواهد در این آزمون نمره قبولی را کسب کند، باید نمره بیشتر از ۵۰ بگیرد. نکته قابل توجه درباره این آزمون آن است که اگر دانشجویی نتواند نمره قبولی را در آن کسب کند، می تواند در آزمون ماه بعد شرکت کند.

آزمون MSRT مخصوص دانشجویان دکتری دانشگاه های وزارت علوم است.

تولیمو؛ آزمونی که بیشترین داوطلب را دارد

آزمون زبان تولیمو (TOLIMO) از دیگر آزمون هایی است که مدرک آن مورد تایید دانشگاه‌ها است؛ آزمونی که از سوی سازمان سنجش کشور برگزار می شود و در حقیقت بیشترین متقاضیان آن نیز همان داوطلبان دکتری هستند، آزمونی که دامنه نمرات آن از ۳۱۰ تا ۶۷۷ است، ولی اگر داوطلبی نمره کمتر از ۴۷۹ را در آن کسب کند، جزء داوطلبان ضعیف به شمار می رود.

آزمون زبان EPT؛ آزمونی برای داوطلبان دانشگاه آزاد اسلامی

در کنار همه این آزمونها، اما دانشجویان مقطع دکتری دانشگاه آزاد اسلامی باید بتوانند نمره قبولی را در آزمون EPT که ویژه داوطلبان گروه های پزشکی و غیرپزشکی این دانشگاه است، کسب کنند؛ آزمونی که در آن مهارت واژگان، گرامر و درک مطلب زبان انگلیسی داوطلبان مورد ارزیابی قرار می گیرد و حداقل نمره قبولی در آن نیز ۵۰ است و دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی برای رسیدن به صندلی های دکتری حتما باید مدرک قبولی در این آزمون را ارائه دهند.

آزمون زبان EPT دانشگاه آزاد + ۴۴ دوره آزمون با پاسخ

 

کسب درآمد از تدریس زبان انگلیسی
پیشنهاد مطلب

آزمون زبان MHLE: مختص داوطلبان رشته های پزشکی مقطع دکتری

MHLE هم یکی دیگر از آزمون های زبان انگلیسی مقطع دکتری به شمار می رود؛ آزمونی که مختص دانشجویان وزارت بهداشت و درمان کشور است و به همین دلیل بیشتر دانشجویان رشته های علوم پزشکی که خواهان تحصیل در شاخه های ذیل این گروه یا زیست شناسی هستند، باید در آزمون MHLE شرکت کرده و بتوانند نمره قبولی آن را کسب کنند. این آزمون ۱۰۰ سوالی از لحاظ اعتبار در سطح آزمون تافل قرار دارد و در ۴ بخش شنیداری، لغات، ساختار و درک مطلب برگزار می شود.

معرفی کامل آزمون زبان MHLE وزارت بهداشت

UTEPT؛ آزمون زبان دانشگاه تهران

آزمون زبان UTEPT که دیگر همه آن را به نام آزمون تافل زبان دانشگاه تهران می شناسند هم از سوی مرکز آزمون زبان عمومی این دانشگاه برگزار می شود؛ آزمونی که داوطلب برای موفقیت در آن باید ۶۰ نمره از ۱۰۰ نمره در نظر گرفته شده برای آن را کسب کند، با این حال برای دانشجویانی که در رشته های زبان و ادبیات فارسی، زبان و ادبیات عرب، فقه و مبانی حقوق اسلامی، علوم قرآن و حدیث، مدرسی معارف اسلامی و فقه شافعی تحصیل می کنند، کسب نمره ۵۰ در این آزمون نیز به مثابه قبولی در آن به شمار می رود.

داوطلبان تحصیل در خارج از کشور، آزمون های تافل و آیلتس را دریابند

اگر بخواهیم دایره آزمون های زبان انگلیسی را به خارج از مرزهای کشور ببریم، باید بگوییم آزمون تافل و آیلتس (IELTS) جزء معتبرترین آزمون های بین المللی محسوب می شوند؛ آزمون هایی که تنها تفاوت شان در لهجه لغات است.

در حقیقت داوطلبانی که قرار است در آزمون تافل شرکت کنند، باید به لهجه آمریکایی در زبان انگلیسی تسلط داشته باشند. اما در آیلتس اینگونه نیست، هر چند آزمونی مانند تافل در بیش از ۹ هزار دانشگاه و موسسه علمی در دنیا اعتبار دارد، اما شرکت در این آزمون به آندسته از داوطلبانی توصیه می شود که خواهان تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور هستند و کارنامه منتشر شده برای داوطلبان شرکت کننده در این دو آزمون تا دو سال در همه دانشگاه ها مورد تایید است.

منبع: فست زبان

راهنمای کامل شرکت در آزمون تافل TOEFL
پیشنهاد مطلب
لطفا امتیاز دهید
ارسال دیدگاه
تخفیف 10 درصدی
تخفیف 15 درصدی متاپک
دوره رایگان
تخفیف 20 درصدی
تخفیف 10000 تومانی (خرید بالای 40 هزار)
تخفیف 40 درصدی (خرید بالای 200 هزار)
تخفیف 60 درصدی
تخفیف ویژه 30 هزاری (خرید بالای 100 هزار)
اینجا بدشانس نداریم!!

ایمیلت رو وارد کن و یکی از جایزه ها رو ببر

با هر ایمیل فقط یکبار میتونی شانست رو امتحان کنی!