0

راهنمای کامل آزمون PTE برای مهاجرت

راهنمای کامل آزمون PTE برای مهاجرت

آزمون PTE یکی از آزمون های شناخته شده زبان در دنیا می باشد که مثل IELTS و TOEFL دارای اعتبار جهانی بوده و در اکثر کشورها برای ادامه تحصیل و مهاجرت قابل قبول می باشد. این آزمون را سازمان PEARSON که ناشر انتشارات Longman می باشد برگزار کرده و علاقه مندانی که به دنبال تحصیل در کشور های مختلف و یا مهاجرت به کشور استرالیا می باشند می توانند از این آزمون استفاده کنند.

در این مقاله از تاپ زبان قصد داریم راهنمای کامل آزمون PTE را به شما تقدیم می کنیم.

آزمون PTE چیست؟

آزمون استاندارد زبان پیرسون مخفف Pearson Test of English مناسب دانشجویان و دانش‌آموزانی است که قصد ادامه تحصیل و مهاجرت به کشورهای انگلیسی زبان را دارند. این آزمون توسط انتشارات پیرسون که ناشر کتاب‌های لانگ‌من (Longman) نیز هست برگزار می‌شود.

بیشتر کالج‌ها، دانشجویان را ملزم می‌کنند تا زبان انگلیسی را به منظور بالا بردن مهارت‌هایشان در خواندن و نوشتن و حرف زدن بالا ببرند.

این آزمون همانند تافل، با استفاده از کامپیوتر و اینترنتی انجام می‌شود. در PTE، هر چهار مهارت اصلی Writing ،Speaking ،Reading و Listening مورد سوال قرار می‌گیرند.

اعتبار آزمون PTE

با این که پی‌تی‌ای یکی از معتبرترین آزمون‌های جامع زبان است، اما هر کشور و یا هر دانشگاهی ممکن است آن را نپذیرد. بنابراین قبل از اقدام برای شرکت در آزمون، از پذیرفته شدن آن در کشور مقصد خود اطمینان حاصل کنید.

جهت کسب اطلاع از اینکه آیا دانشگاه مقصدتان نتیجه آزمون PTE را می‌پذیرد یا خیر می‌توانید از طریق صفحه WHO ACCEPTS IT وب‌سایت رسمی PTE لیست دانشگاه‌هایی که نمره این آزمون را می‌پذیرند مشاهده کنید.

توصیه ما این است که فقط به این لیست بسنده نکنید و حتما تحقیقات وسیع‌تری در این مورد انجام دهید.

با اینکه این آزمون ممکن است در بسیاری از کشورها مورد قبول نباشد اما، به دلیل آسان‌تر بودن آن نسبت به تافل و آیلتس، از محبوبیت بالایی میان داوطلبان یادگیری زبان برخوردار است.

تفاوت آزمون PTE با آزمون های تافل iBT و آیلتس چیست؟

متقاضیان شرکت در آزمون PTE، دلایل متفاوتی برای انتخاب این آزمون به جای تافل یا آیلتس دارند. برخی از مهمترین وجوه تمایز این آزمون ها بدین شرح است:

نتایج آزمون PTE بسیار سریع تر از آزمون های دیگر مشخص می شود و همچنین در زمان کوتاه تری نیز به دانشگاه مقصد گزارش می شود. مدت زمان گزارش نتیجه آزمون PTE، حداکثر ۵ روز کاری است. زمانی که برای آزمون های تافل iBT و IELTS از یک هفته تا سه هفته متغیر است.

گستره پذیرش نمره آزمون PTE، همخوانی بسیار زیادی با آیلتس دارد به طوری که در بیشتر موارد جهت فرآیند مهاجرت و یا پذیرش تحصیلی می توان به جای نتیجه آزمون آیلتس که کسب نتیجه دلخواه و مناسب در آن برای بسیاری از متقاضیان دشوار است، نمره آزمون PTE را ارائه نمود.

مهمترین تفاوت آزمون PTE با آیلتس در چگونگی تصحیح آزمون می باشد. چرا که در آزمون آیلتس ممتحن نقش زیادی در تعیین نمره متقاضی ایفا می کند که می تواند باعث خطای انسانی شود. این در حالی است که آزمون PTE یک آزمون کاملاً کامپیوتری است و به این ترتیب معیارهای سنجش آن تحت تاثیر عوامل و خطای انسانی قرار نمی گیرد. از این نظر می توان این آزمون را شبیه به آزمون تافل دانست هر چند از نظر محتوای آزمون تفاوت قابل توجهی بین این دو آزمون وجود دارد.

9 دلیل اینکه آزمون آیلتس کامپیوتری انتخاب بهتری است
پیشنهاد مطلب

تعداد دفعات برگزاری آزمون بسیار زیاد است به طوریکه قدرت انتخاب شما برای شرکت در آزمون در یک تاریخ مشخص بسیار بالاست. هرچند توصیه همیشگی ما این هست که هر چه زودتر در آزمون شرکت کنید، احتمال این که بتوانید مراحل بعدی را بهتر برنامه ریزی کنید، بیشتر است.

آزمون PTE منابع گسترده ای جهت مطالعه ندارد. برخلاف آزمون تافل و IELTS که انواع و اقسام منابع و مراجع برای آن وجود دارد، رفرنس های آزمون PTE محدود به نمونه های موجودی است که در خود وبسایت این آزمون در دسترس است. شایان ذکر است که بنا به تایید وب سایت PTE، مطالعه همین نمونه های موجود در سایت برای شرکت در آزمون کافیست. البته این خود می تواند نوعی اشکال و نقیصه برای این آزمون باشد و دلیل آن جدید بودن این نوع آزمون است.

بزرگترین نقص آزمون PTE عدم گسترش پذیرش نمره آن مشابه با آزمون های IELTS و TOEFL iBT و همینطور عدم برگزاری این آزمون در داخل کشور می باشد. هرچند این روند در حال تغییر و بهبود است و این آزمون به تدریج در حال معرفی خود به عنوان یک آزمون معتبر و پذیرفته شده در سرتاسر جهان می باشد.

آیا آزمون PTE در ایران برگزار می شود؟

پاسخ این سوال منفی است. از این رو بر خلاف آزمون IELTS و TOEFL-iBT که این امکان را دارید تا در داخل کشور در این آزمون شرکت نمایید، برای شرکت در آزمون PTE می بایست به کشور های دیگر سفر کنید.

شما می توانید از طریق صفحه TEST CENTERS وب سایت PTE فهرست این کشور ها را مشاهده نمایید. در حال حاضر این آزمون در کشور های آذربایجان، عراق، ترکیه و امارات متحده عربی برگزار می‌شود.

هزینه ثبت نام آزمون PTE چقدر است؟

هزینه آزمون PTE در کشورهای مختلف، متفاوت و در مواردی به نوع ارز همان کشور و در مواردی دیگر به دلار آمریکا می باشد.

در ادامه می توانید جدول هزینه ثبت نام آزمون PTE را در چند کشور همسایه مشاهده نمایید:

 • امارات متحده عربی: ۹۸۰ درهم امارات (۱۲۲۵ درهم امارات در صورت ثبت نام با تاخیر)
 • ترکیه: ۴۵۶ لیر ترکیه (۵۸۱.۲۵ لیر ترکیه در صورت ثبت نام با تاخیر)
 • آذربایجان: ۱۷۰ دلار آمریکا (۲۱۲.۵ دلار آمریکا در صورت ثبت نام با تاخیر)
 • عراق: ۲۱۰ دلار آمریکا (۲۶۲.۵ دلار آمریکا در صورت ثبت نام با تاخیر)

همانطور که از فهرست بالا به خوبی مشخص است، برخلاف آزمون های تافل iBT و آیلتس که هزینه آن ها در کشورهای مختلف کم و بیش نزدیک به یکدیگر است، هزینه آزمون PTE در کشورهای مختلف تفاوت نسبتا زیادی با یکدیگر دارد.

نکاتی درباره ثبت نام آزمون PTE

نکاتی درباره ثبت نام آزمون PTE
نکاتی درباره ثبت نام آزمون PTE

جهت ثبت نام در آزمون PTE، لازم است ابتدا در آدرس http://pearsonpte.com/book اقدام به ایجاد حساب کاربر نمایید. سپس اطلاعات حساب کاربری خود را در فرم زیر ثبت می نمایید تا ثبت نام آزمون PTE در تاریخ و مرکز مورد نظر شما انجام شود.

دقت کنید که در هنگام ایجاد حساب کاربری در سایت Pearsonpte.com اطلاعات هویتی خود شامل “نام”، “نام خانوادگی” و “تاریخ تولد” را دقیقا مطابق با گذرنامه خود وارد نمایید، چون این تنها بخشی از حساب کاربری شما است که غیر قابل تغییر است و علاوه بر این مهمترین بخش آن نیز می‌باشد. درصورتی که هنوز گذرنامه ندارید باید دقت کنید که اطلاعات را به گونه‌ای وارد نمایید که بعداً بتوانید مطابق این اطلاعات، جهت دریافت گذرنامه اقدام فرمایید.

آیلتس چیست؟ اطلاعات جامع در مورد آزمون آیلتس
پیشنهاد مطلب

چیزهایی درباره‌ی آزمون PTE که هیچکس راجع به آن صحبت نمی‌کند اما شما باید بدانید عبارتند از:

ویزا:

اگرچه داوطلب بتواند در آزمون PTE نمره‌ی خیلی بالایی بگیرد، پروسه‌ی پذیرش آن‌ها سریع‌تر انجام خواهد شد. اما نمره‌ی آزمون PTE ضمانتی برای موافقت با ویزای شما نیست. آزمون PTE یکی از معیارهای لازم از نظر هیئت رسیدگی به امور مهاجرین است و تنها معیار برای ویزا نیست. اگر داوطلب نمره‌ی خوبی در آزمون PTE بگیرد اما از پس سایر ملزومات بر نیاید، ویزای آن‌ها ممکن است با تأخیر روبرو شده یا مورد موافقت قرار نگیرد.

دانشگاه‌ها/ سازمان‌های خارجی:

آزمون آکادمیک PTE برای زبان انگلیسی منبعی است برای بررسی کارآمدی‌ داوطلبین در زبان انگلیسی و این به این معنی نیست که این آزمون بلیط نهایی برای سفر خارجی‌تان است. داوطلبینی که نمره‌ی خوب یا خیلی بالایی بگیرند، پیشنهاد درجه یکی از دانشگاه‌ها و سازمان‌ها دریافت خواهند کرد اما به سایر مدارک و توانایی ها هم نیاز خواهند داشت. اگر داوطلب نتواند که سایر اسناد لازم را تحویل دهد یا سایر معیارهای لازم را فراهم کند، پس ثبت‌نام نخواهد شد.

آزمون های آزمایشی:

آزمون‌های آزمایشی بخشی جدایی‌ناپذیر از روند شرکت در هر نوع آزمونی هستند. این آزمون ها برای ارزیابی نقاط ضعف شما و عادت دادنتان به امتحان و حفظ نکردن پاسخ‌ها ساخته شده‌اند. پرسش‌های آزمون آزمایشی و آزمون اصلی خیلی متفاوت خواهد بود. به عبارتی دیگر، جهان آزمون، با جهان کلاس های آمادگی و آزمون های آزمایشی متفاوت است.

پیشنهاد می‌شود از آزمون های آزمایشی برای ارزیابی کارآمدی و تشخیص نقاط ضعف خود استفاده کرده و بررسی نمایید از دفعه‌ی آخر چه میزان پیشرفتی صورت گرفته است. با رفع نقاط ضعف خود خواهید توانست بهترین نتیجه ی ممکن را بگیرید.

فرمت کلی آزمون PTE

بخش اول Speaking & Writing

۷۷ تا ۹۳ دقیقه زمان برای این قسمت لازم است و شامل موارد زیر می باشد:

 • معرفی شخصی
 • خواندن بلند (Read Aloud)
 • تکرار جمله
 • توصیف تصویر
 • تکرار یک lecture
 • جواب به سوالات کوتاه
 • خلاصه کردن متن ( یک جمله )
 • خلاصه کردن متن ( یک پاراگراف )
 • مقاله (۲۰ دقیقه )

بخش دوم Reading

۳۱ تا ۴۰ دقیقه زمان برای:

 • سوالات چند گزینه ای
 • چیدن پاراگراف ها
 • پر کردن جاهای خالی
 • ۱۰ دقیقه برای استراحت به صورت اختیاری

بخش سوم Listening

۴۵ تا ۵۷ دقیقه برای:

 • خلاصه کردن یک بخش Speaking
 • سوالات چند گزینه‌ای
 • پر کردن جای خالی
 • مشخص کردن (highlight) کردن خلاصه درست
 • مشخص کردن کلمات نادرست

یکی دیگر از ویژگی های این آزمون این است که نمره شما ۵ روز بعد از انجام آزمون در وب سایت Pearson قابل مشاهده است و شما می توانید بعد از آن بلافاصله در صورت نیاز مجددا ثبت نام نموده و در آزمون شرکت کنید. امتحانات نیز در مرکز اصلی توسط کامپیوتر تصحیح شده و احتمال بروز هر گونه خطا در حین تصحیح را به حداقل می رساند.

کتاب‌ها و منابع آزمون PTE

اکثر متقاضیان این آزمون، بر سر یک دو راهی بزرگ می‌مانند. اینکه برای آمادگی شرکت در آزمون پی‌تی‌ای از کمک معلم‌های مجرب و آموزشگاه‌ها استفاده کنند یا سعی کنند خودشان مهارت‌های لازم را کسب کنند؟

به هرحال تصمیم آنها هرچه که باشد، بد نیست ما هم کمکی به آنها کنیم. در اینجا لیستی از کتاب‌ها و منابع آزمون PTE را برایتان تهیه کرده‌ایم تا به شما کمک کنند در آزمون بهترین نتیجه را بگیرید.

آموزش آنلاین زبان با پلتفرم تاپ زبان
پیشنهاد مطلب

نکته‌ای که همیشه باید به یاد داشته باشید این است که “وقت طلاست”. متقاضیان این آزمون نباید مطالعه و کسب مهارت برای شرکت در آزمون را به روزهای آخر و نزدیک به امتحان موکول کنند.

هرچه زودتر باید برای یادگیری اقدام کنند تا بتوانند در اولین تلاش خود در این آزمون موفق و سربلند بیرون بیایند.

کتاب راهنمای رسمی آزمون آکادمیک PTE انتشارات پیرسون

کتاب راهنمای رسمی آزمون آکادمیک PTE انتشارات پیرسون
کتاب راهنمای رسمی آزمون آکادمیک PTE انتشارات پیرسون

کتاب‌ها و منابعی که در ادامه معرفی خواهیم کرد، مورد تایید رسمی انتشارات PTE برای شرکت در آزمون هستند. این کتاب‌ها را به راحتی از کتاب فروشی‌های معتبر یا سایت‌های خرید آنلاین معتبر می‌توانید تهیه کنید.

این کتاب، اطلاعات جامع و کاملی در مورد آزمون در اختیار شما قرار خواهد داد که شامل بیشتر از ۲۰۰ تمرین زبان، تحلیل و بررسی پاسخنامه‌ها و نکات مورد نیاز برای شرکت در آزمون است.

این منبع، تنها منبع رسمی و جامعی است که توسط انتشارات برگزار کننده آزمون در اختیار داوطلبان قرار گرفته است و شامل تمام اطلاعاتی است که برای شرکت در آزمون پی‌تی‌ای لازم است.

نکات برجسته این کتاب

 • ۴ آزمون جامع و جدید با ریزترین جزییات به کارگرفته شده در آزمون اصلی
 • سی دی صوتی برای تمرین مهارت های گفتاری و شنیداری
 • نمونه پاسخ ها با تحلیل و بررسی کامل و نکات کلیدی
 • اطلاعات همه جانبه در مورد آزمون
 • دادن کد دسترسی منحصر بفرد برای هر داوطلب

کتاب تمرینات (Aspire C1) به همراه پاسخنامه

نکات برجسته این کتاب:

 • شامل ۴ آزمون جامع و کامل
 • بررسی نکات و استراتژی های آزمون پی‌تی‌ای
 • نمونه پاسخنامه های آزمون
 • پاسخنامه برای تمام تمرینات

کتاب دوره تخصصی PTE برای سطح B1 و B2

کتاب دوره تخصصی آزمون PTE برای کسانیکه زمان بیشتری برای مطالعه و یادگیری دارند بسیار مناسب است. این منبع شما را برای آزمون علمی و بین المللی پی‌تی‌ای آماده می‌کند و به صورت تخصصی مباحث و درس‌هایی که مورد نیاز شما هستند تا در آزمون بهترین نتیجه را بگیرید را آموزش می‌دهد.

این که سطح B1 یا B2 را انتخاب کنید، کاملا به سطح زبان خود شما بستگی دارد. این کتاب همچنین به مخاطبان خود امکان دسترسی به سایت www.myenglishlab (سایت تمرین و یادگیری آنلاین آزمون PTE) را نیز می‌دهد.

تمرین با آزمون های آفلاین

بسیاری از مواقع، داوطلبان علاقه‌ای به خرید کتاب جهت یادگیری زبان ندارند. منبع دیگری که معرفی می‌کنیم مخصوص این دسته از افراد است.

شما می‌توانید به راحتی وارد سایت رسمی PTE شوید و تمامی آزمون‌های شبیه‌سازی شده به آزمون اصلی را به صورت فایل پی دی اف دریافت کنید.

سپس بدون نیاز به حضور شخص یا اینترنت (به صورت آفلاین) اقدام به حل و پاسخ دادن به آزمون‌ها شوید که احتمالاً با این روش درک بیشتر و بهتری از ماهیت آزمون PTE خواهید داشت.

نرم افزار تمرین رسمی آزمون علمی پی‌تی‌ای

دانشجویان و داوطلبان آموزش زبان انگلیسی اکنون می‌توانند در همه حال برای آزمون PTE تمرین کنند. تنها کاری که باید انجام دهند این است که نرم افزار تایید شده و رسمی PTE را بر روی تلفن همراه یا کامپیوتر خود نصب کنند.

تست آزمون PTE

این نرم افزار با پلتفرم‌های مختلفی در بازار دیجیتال موجود است که امکان نصبش را بر روی هر سیستم عاملی فراهم می‌کند. این نرم افزار برنامه درسی، فعالیت‌ها و تمرین‌ها و اطلاعات مفیدی در مورد آزمون در اختیارتان قرار می‌دهد.

ما در این مقاله سعی کردیم اطلاعات کامل و مفیدی از آزمون پی‌تی‌ای در اختیار شما قرار دهیم که برای شروع مطالعه با کتاب‌ها و منابع این آزمون آشنا شوید و هم برای آمادگی بیشتر بتوانید در آزمون‌های آنلاین موجود شرکت کنید.

منابع: سفیرمگ، delinglish، فست زبان ویدیو

لطفا امتیاز دهید
ارسال دیدگاه